Schackfyranmästarens Riksfinal 2015

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Schackfyranmästarens Riksfinal 2015
Jul 112015
 

Slutresultatet från Schackfyranmästarens riksfinal den 11 juli 2015 i Sunne kan ses här.

 Inlägg av kl 13:03

Schackfyranmästaren 2015

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Schackfyranmästaren 2015
Maj 222015
 

Den 22 maj spelades Schack4:an-mästaren 2015 med sammanlagt 121 deltagare.

Slutresultatet kan ses nedan. De 10 första vann pokaler. Spelare som tog 16 poäng eller mer kvalificerade sig till Schack4:an-mästarens rikssfinal som spelas den 10 juli i samband med Schack-SM i Sunne som pågår 10-19 juli (inbjudan till Schack-SM 2015)

Bilder från tävlingen kan ses här

 

Schackfyranmästaren Stockholm 2015
Plats Namn Skola Poäng Kvalitet Inbördes Vinster Svarta Progressiv
1 Philip Sandberg Björknässkolan 4b 21 101 0 7 3 84
2 Matija Svetic IES Liljeholmen 4c 19 103 1 6 4 78
3 Filip Serdaris Engelska Skolan Norr 4a 19 102 3 6 4 82
4 Gabriella Geisler Kågström Essingeskolan 4d 19 100 0 6 3 76
5 Marta Religa Engelska Skolan Norr 4a 19 97 0 6 3 76
6 Gustav Axelsson Milstensskolan Opalen 4 19 93 0 6 4 72
7 Troy Engman Jacobsson Engelska Skolan Norr 4b 18 98 2 5 4 70
8 Gustav Bergqvist Milstensskolan Opalen 4 18 92 2 5 3 70
9 Aaryaman Sachdeva IES Skärholmen 4d 18 91 0 5 4 69
10 Anton Arnborg Engelska Skolan Norr 4b 17 103 0 5 4 78
11 Isa Kullberg Thorn Essingeskolan 4d 17 98 1 5 4 70
12 Muhammed Mahmudov Elma School 4 17 95 0 5 3 68
13 Jacob Pashchenko Maria Elementar 4a 17 94 3 5 3 72
14 Daniel Sandin Birkaskolan 4 17 94 0 5 3 70
15 Téa Mee von Bergen Musikskolan Lilla Akademien 4 17 91 0 5 4 76
16 Leo Norrthon Rydbo Friskola 4 17 89 0 5 4 66
17 Isak Friedrichsen Ängsnässkolan 4c 17 89 0 5 4 60
18 Elvira Edin Ekensbergsskolan Hägern 4 17 87 0 5 4 64
19 Isac Videberg Engelbrektsskolan 4 MA/NO 17 85 0 5 4 62
20 Gabriel Wallerstedt Maria Elementar 4a 16 106 5 4 3 67
21 Diala Esen Essingeskolan 4e 16 104 3 4 3 72
22 Georg Persson-Prigorowsky Musikskolan Lilla Akademien 4 16 102 11 4 4 73
23 Elliot Wollheim Engelska Skolan Norr 4b 16 99 2 4 5 73
24 Alex Insulander Milstensskolan Opalen 4 16 96 3 4 3 69
25 Erik Carlsson Futuraskolan Hertig Karl 4 16 96 2 4 3 67
26 Jesper Areskoug Ljungbackens skola 4d 16 96 2 4 3 65
27 Vincent Thurfjell Milstensskolan Opalen 4 16 92 3 4 4 63
28 Hektor Bergman Katarina Södra skola 4 grön 16 91 4 4 3 65
29 Albin Jarpner Gustav Vasa skola 4 16 91 1 4 4 66
30 Tomas Richtnér Rikstens skola 4a 16 90 2 4 4 65
31 Bianca Nyström Essingeskolan 4d 16 88 2 4 4 63
32 Sebastian Larsson Ljungbackens skola 4e 16 88 0 4 3 62
33 Sebastian Miller Persson Estniska skolan 4 16 86 0 4 3 59
34 Isac Fellers Mariaskolan 4b 16 79 0 4 4 59
35 Gustav Tyrbo Måsöskolan 4c 15 100 6 4 3 62
36 Jalil Sattar Jalil Tornadoskolan 4 15 98 6 4 4 60
37 Karl Ogar Åhman Senkerik Engelska Skolan Norr 4b 15 98 3 4 3 66
38 Sebastian Ståhle Birkaskolan 4 15 97 3 4 3 70
39 Arthur Rydell Gustav Vasa skola 4 15 94 3 4 3 64
40 Julia Helle Ekensbergsskolan Hägern 4 15 92 4 4 4 62
41 Mikael Häglund Musikskolan Lilla Akademien 4 15 92 3 4 3 64
42 Mustafa Al-Dulaimi Visättraskolan 4a 15 92 2 4 3 62
43 Samyar Khodabandehloo Töjnaskolan 4ab 15 90 1 4 3 60
44 Oscar Svensson Ljungbackens skola 4d 15 89 7 4 3 54
45 Isac Olsson Futuraskolan Hertig Karl 4 15 89 6 4 3 62
46 Sofie Norton Källbrinksskolan 4b 15 89 1 4 3 58
47 Jacob Essenius Milstensskolan Opalen 4 15 88 6 4 4 56
48 Philip Landebrink Fredrikshovs Slotts skola 4 15 85 1 4 3 60
49 Pontus Robertson Källbrinksskolan 4c 15 85 0 4 4 52
50 Bo Jonsson Grip Sticklinge skola 4b 15 84 2 4 3 52
51 Gustaf Bergvall Ljungbackens skola 4e 15 84 0 4 4 60
52 Kevin Hansson Älvkvarnsskolan 4a 15 83 2 4 3 56
53 Sebastian Clavijo Tejo Ljungbackens skola 4e 15 82 1 4 3 56
54 Simon Hessel Björknässkolan 4b 15 81 2 4 3 50
55 Malvan Hassan Kvarnbyskolan 4b 15 77 1 4 4 50
56 Viliam Pavlakovic Skapaskolan 4 14 94 3 3 4 64
57 Leo Widling Tegelhagens skola 4a 14 91 2 3 4 63
58 David Lindencrona Närlundaskolan 4b 14 90 4 3 4 62
59 Love Sandberg Dehnisch Råsundaskolan 4b 14 90 2 3 3 61
60 Anton Jutterström Årstadalsskolan 4a 14 90 0 3 3 56
61 Ludwig Jönsson Tegelhagens skola 4a 14 89 6 3 4 55
62 Jacob Carlander Råsundaskolan 4b 14 87 0 3 4 58
63 Gustaf Linder Milstensskolan Opalen 4 14 86 2 3 3 55
64 Kristian Aziz Wasaskolan 4b 14 85 0 3 3 52
65 Lakso Strandskolan 4b 14 84 1 3 3 49
66 Ismail Yakzan Mariaskolan 4b 14 80 2 3 3 53
67 Theodor Östlund Ljungbackens skola 4d 14 78 2 3 3 51
68 Hugo Persson Rydbo Friskola 4 13 94 6 3 4 54
69 Elsa Garp-Liljefors Årstadalsskolan 4b 13 94 1 3 3 56
70 Kevin Chabo Wasaskolan 4b 13 94 0 3 3 60
71 Fariba Rashed Storvretskolan 4b 13 92 6 3 4 64
72 Abdinajib Osman Kvarnbyskolan 4a 13 92 0 3 3 52
73 Emma von Goës Essingeskolan 4e 13 89 4 3 3 50
74 Laith Saheb Abbas Elma School 4 13 89 3 3 4 60
75 Marcus Berg Essingeskolan 4e 13 89 3 3 4 56
76 Liamour Tekue IES Skärholmen 4b 13 89 3 3 4 54
77 Teo Larssen Ängsnässkolan 4c 13 88 3 3 3 54
78 Ella Norman Observatorielundens skola 4b 13 85 4 3 4 52
79 Abdullahi Kaber Kvarnbyskolan 4b 13 85 4 3 3 52
80 Axel Berglund Claesson Mariaskolan 4b 13 84 4 3 4 58
81 Linus Borgström Fastebolskolan 4c 13 84 1 2 4 51
82 Sebastian Toso Essingeskolan 4d 13 83 4 3 4 48
83 Casper Bené Söraskolan 4a 13 83 2 3 3 48
84 Vilda Blanckert Närlundaskolan 4a 13 83 0 3 4 48
85 Ludvig Josefsson Mariaskolan 4a 13 82 5 3 3 52
86 Jarl Ovin Käppala skola F-4 4b 13 78 2 3 3 46
87 Timothy Ahlkvist Vendelsömalms skola 4a 13 77 4 3 4 48
88 Knut Grunewald Johannes skola 4b 13 72 1 3 4 44
89 Emil Rybeck Mariaskolan 4a 13 70 0 3 4 46
90 Fabian Lydholm Fredrikshovs Slotts skola 4 12 91 0 2 4 52
91 Tilde Torsson Brandt Balingsnässkolan 4a 12 86 0 2 4 54
92 Angelina Wang Musikskolan Lilla Akademien 4 12 86 0 2 4 53
93 Hermon Getachew Ängsnässkolan 4c 12 84 5 2 4 43
94 Viktor Högberg Älvkvarnsskolan 4a 12 84 3 2 4 53
95 Hugo Sahlin Krusboda skola 4c 12 83 5 2 2 44
96 Alexander Ljungqvist Årstadalsskolan 4a 12 83 1 2 3 45
97 Alma Larsson Engelbrektsskolan 4 MA/NO 12 81 0 1 3 38
98 Antonia Majgren Fredrikshovs Slotts skola 4 12 79 3 2 3 48
99 Chris Loyal Töjnaskolan 4ab 12 79 2 2 3 43
100 Jacob Löhr IES Nacka 4a 12 76 1 2 4 40
101 Raad Ghazwan William Lans Wasaskolan 4b 11 88 3 2 3 50
102 Kevin Aghazadeh Töjnaskolan 4ab 11 85 3 2 4 48
103 Gustav Enis Krusboda skola 4c 11 81 0 2 4 46
104 Joel Borrman Ängsnässkolan 4c 11 80 0 2 4 48
105 Ludvig Wibom Närlundaskolan 4b 11 79 4 2 4 38
106 Sandra Lambert Björknässkolan 4b 11 79 1 2 4 44
107 Angelo Catenacci Fredrikshovs Slotts skola 4 11 78 4 2 3 42
108 Julia Nyberg Fornuddens skola 4c 11 78 0 2 3 48
109 Wilma Sillberg Fornuddens skola 4c 11 76 3 2 3 42
110 Younes Ben Yazza Kvarnbyskolan 4a 11 74 4 2 4 40
111 Ludvig Williamsson Mariaskolan 4b 11 70 4 2 4 38
112 Rasmus Norberg Odenslunda skola 4b 11 69 2 1 3 38
113 Lynn Klang Sankt Eriks Katolska skola 4 10 85 0 1 4 46
114 Ludvig Faxander IES Nacka 4c 10 81 2 1 3 40
115 Vidar Loeb Aspuddens skola 4bc 10 76 2 0 3 39
116 Wilhelmina Nilsson Duvboskolan 4b 9 86 0 1 4 42
117 Jens Lardner Observatorielundens skola 4a 9 79 3 1 3 32
118 Jesper Olsson Närlundaskolan 4b 9 74 0 1 4 38
119 Emilia Jakobsson Strandskolan 4b 9 73 4 1 2 30
120 Ilja Kan Observatorielundens skola 4a 9 72 1 0 3 35
121 Adnan Al Khatib (utg tt r6) Fisksätraskolan 4 7 56 0 1 3 39

 

 

 Inlägg av kl 21:10

Schackfyran för Södertälje och Nykvarn

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Schackfyran för Södertälje och Nykvarn
Apr 172015
 

Den 17 april spelades Schackfyran för skolor i kommunerna Södertälje o Nykvarn. De kunde inte delta den 31 mars eller 1 april i Globen då det hade Påsklov då.

Vann tävlingen gjorde Elafskolan 3-4 som i och med det kvalificerade sig till riksfinalen i Västerås den 6 juni 2015.

Slutresultat:

Schackfyran, Södertälje 2015
Fredagen den 17 april 2015

Södertälje/Nykvarn (128 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Elafskolan 3-4 322
2 Stålhamtaskolan 4A 304
3 Wasaskolan 4B 279
4 Ståhamraskolan 4B 250
5 Rosenborgsskolan 4B 241
6 Rosenborgsskolan 4A 191

 

bild
Elafskolan 3-4.

Foto: Jonas Sandbom

 Inlägg av kl 16:36

Schackfyran och schack56:an i Globen-Annexet 2015

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Schackfyran och schack56:an i Globen-Annexet 2015
Apr 012015
 

Nu är Stockholms läns final i Schack4an och Schack56an slut. Två dagar fyllda av glädje, spänning och schacklust är över. Det blev ett överväldigande deltagarrekord i Globen-Annexet med närmare 5.000 mellanstadiebarn. Evenemanget sändes live och kan ses här (OBS! En nedklippt version kommer snart). En tråkig bieffekt av det stora intresset för tävlingarna gjorde att förseningar förekom. Vi ber så hemskt mycket om ursäkt för det och hoppas att ni har förståelse.

Under tisdagen spelades Schackfyran för skolor med kortare resväg och Schack56:an. Det var mycket förväntan och energi i lokalen. När spelarna satte sig och speakern låtit tutan ljuda som startskott för första partiet startade 1.800 barn sitt första parti. Tystnaden blev genast total.

Med god disciplin fullföljde barnen fyra ronder var. Stolthet över att klara av att spela schack lyste i barnens ansikten och glädjen efter ett vinstparti var omisskännlig. Att schack är världens roligaste spel visste redan arrangörerna. Nu vet 5.000 mellanstadiebarn från Stockholm det samma.

Tjugo skolklasser kvalificerade sig till Riksfinalen som spelas i ABB Arena Syd i Västerås på nationaldagen. Vi är övertygade om att ni kommer att bära Stockholms fana högt i tävlingen. Stort lycka till och gör oss stolta!

Vi i Stockholms Schackförbund vill tacka alla deltagare, funktionärer och ledare för ett bra arbete. Vi tyckte att det var jätteroligt att ha hand om arrangemanget och hoppas att ni tyckte det också. Vi hoppas att alla fyror och femmor kommer tillbaka nästa år igen!

Med vänliga hälsningar

Joel Sjöstrand
Ordförande Schackfyran- och Skolschackkommittén

 Inlägg av kl 23:54

Resultat från Schackfyran i Stockholm 2014/2015

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Resultat från Schackfyran i Stockholm 2014/2015
Apr 012015
 

Den 31 mars och 1 april 2015 spelades Schackfyrans distriktsfinaler i Globen-Annexet. Resultaten från tävlingarna kan ses nedan.

Riksfinalen i spelas i ABB Arena Syd i Västerås den 6 juni 2015. För mer information om Riksfinalen kontakta Sveriges Schackförbund på telefon 011-10 74 20 eller e-postadress kansliet@schack.se.

 

Bilder från både tisdagens och onsdagens tävlingar kan ses här

 

Tisdagen den 31 mars och onsdagen den 1 april 2015

GRUPP A (399 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Essingeskolan 4D 360
2 Musikskolan Lilla Akademien 4 357
3 Estniska skolan 4 349
4 Raoul Wallenbergskolan 4A 318
5 Källbrinksskolan 4B 312
6 Björknässkolan 4A 304
7 Helenelundsskolan 4A 303
8 Abrahamsbergsskolan 4A 296
9 Observatorielundens skola 4A 294
10 Campus Manilla 4A 292
11 Visättraskolan 4A 287
12 Balingsnässkolan 4B 259
13 Enskedefältets skola 4A 247
14 Djurgårdens Waldorfskola 4 244
15 IES Skärholmen 4D 233
16 Alzahraa Idealiska Akademi 4 232
17 Storvretskolan 4B 198
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP B (314 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Solbackens Montessoriskola 4 329
2 Björknässkolan 4B 315
3 Mariaskolan 4B 305
4 Årstadalsskolan 4 vinbär 301
5 Källbrinksskolan 4C 298
6 Balingsnässkolan 4A 297
7 Klastorpsskolan 4A 288
IES Skärholmen 4C 288
Johannes skola 4B 288
10 Observatorielundens skola 4B 280
11 Katarina Södra skola 4 grön 271
12 Studemaskolan 4 268
13 Campus Manilla 4B 259
14 Engelska Skolan Kungsholmen 4 256
15 Ängsnässkolan 4B 236
16 Futuraskolan Stockholm 4 224
17 IES Liljeholmen 4C 24
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP C (244 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Essingeskolan 4E 348
2 Årstadalsskolan 4B 333
3 Hägerstenshamnens skola 4A 310
4 Fria Maria Barnskola T4 309
5 Visättraskolan 4B 305
6 Mariaskolan 4C 295
7 Abrahamsbergsskolan 4B 288
8 Aspuddens skola 4AD 279
9 Mariaskolan 4A 265
10 Västertorpsskolan 4A 241
11 Kvarnbyskolan 4A 235
12 IES Skärholmen 4A 225
13 Hästhagsskolan 4A 222
14 Ängsnässkolan 4A 46
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP D (383 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Engelska Skolan Norr 4B 357
2 Sankt Eriks Katolska skola 4 342
3 Aspuddens skola 4BC 336
4 Kvarnbyskolan 4B 323
5 Johannes skola 4C 320
6 Fria Maria Barnskola S4 318
7 Abrahamsbergsskolan 4C 316
8 Samskolan Saltsjöbaden 4A 308
9 Solfagraskolan 4A 304
10 Enskededalens skola 4C 288
11 Maria Elementar 4A 287
12 Ekensbergsskolan Hägern 4 286
13 Fisksätraskolan 4 256
14 Skapaskolan 4 246
15 Elma School 4 232
16 Backeboskolan 4 227
17 Hästhagensskolan 4B 202
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP E (381 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Fredrikshovs Slotts skola 4 361
2 Björknässkolan 4C 343
3 Tornadoskolan 4 317
4 Engelska Skolan Norr 4A 311
5 Da Vinciskolan 4 300
6 Årstadalsskolan 4A 296
7 IES Skärholmen 4B 294
8 Källbrinksskolan 4A 293
Helenelundsskolan 4B 293
10 Södermalmskyrkans kristna skola 4A 289
11 Hammarby Södra skola 4 270
12 Johannes skola 4 263
13 Storvretaskolan 4A 262
14 Ängsnässkolan 4C 242
15 Sigfridsborgsskolan 4 206
16 Järla skola 4A 51
GRUPP A (385 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Skolan Lär 4A 341
Söderfjärdsskolan 4A 341
3 Runbacka skolor 4A 331
4 Strandskolan 4A 325
5 Bällstabergsskolan 4C 322
6 Älvkvarnsskolan 4A 317
7 Adolf Fredriks musikklasser 4B 315
8 Futuraskolan Hertig Karl 4 314
9 Käppala skola F-4 4B 309
10 Krustboda skola 4C 300
11 Träkvista skola 4A 298
12 Johan Skytteskolan 4 290
13 Grönkullaskolan 4C 275
14 Frestaskolan 4 274
15 IES Nacka 4A 272
16 Futuraskolan Rådan  4 268
17 Måsöskolan 4A 264
18 Sanduddens skola 4B 219
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP B (363 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Råsundaskolan 4B 326
2 Fornuddens skola 4B 318
3 Töjnaskolan 4AB 317
4 Vaxö skola 4B 311
5 Grönkullaskolan 4D 307
6 Bällstabergsskolan 4B 306
7 Hanvikens skola 4A 305
Brunns skola 4B 305
9 Träkvista skola 4B 304
10 Krusboda skola 4A 296
11 Rydbo Friskola 4 294
12 Söraskolan 4A 287
13 Söderfjärdsskolan 4C 278
14 Sticklinge skola 4A 274
15 IES Nacka 4B 256
16 Måsöskolan 4C 250
17 Korallens Friskola 4 216
18 Stimmets skola 4A 207
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP C (329 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Birkaskolan 4 341
2 Milstensskolan Opalen 4 340
3 Fornuddens skola 4A 329
4 Roslagskulla skola 4 328
5 Odenslunda skola 4B 322
Duvboskolan 4A 322
7 Närlundaskolan 4B 318
8 Rikstens skola 4A 308
9 Brunns skola 4A 299
10 Krusboda skola 4B 298
11 Vendelsömalms skola 4A 280
12 Sticklinge skola 4C 272
13 Lilla Alby skola 4B 271
14 IES Nacka 4C 267
15 Grönkullaskolan 4A 260
16 Hanvikens skola 4B 255
17 Freinetskolan Kastanjen 4 249
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP D (370 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Strandskolan 4B 395
2 Vaxö skola 4A 336
3 Älvkvarnsskolan 4B 333
4 Söderfjärdsskolan 4B 314
5 Ljungbackens skola 4D 313
6 Fastebolskolan 4A 310
7 Närlundaskolan 4A 309
8 Sanduddens skola 4A 285
9 Söraskolan 4B 281
10 Milstensskolan Kristallen 4 280
11 Sticklinge skola 4B 276
12 Vendelsömalmsskolan 4B 272
13 IES Nacka 4D 251
14 Norrbackaskolan 4AB 246
15 Sollentuna International School 4 245
16 Brunns skola 4D 227
17 Lilla Alby skola 4A 223
18 Måsöskolan 4B 197
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP E (430 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Ljungbackens skola 4E 362
2 Tegelhagens skola 4A 349
3 Fornuddesn skola 4C 344
4 Strandskolan 4C 333
5 Ekebyhovsskolan 4 331
6 Duvboskolan 4B 324
7 Engelbrektsskolan 4 MA/NO 310
8 Fastebolskolan 4C 307
Nytorpsskolan 4 307
10 Brunns skola 4C 305
11 IES Nacka 4E 300
Gustav Vasa skola 4 300
13 Bällstabergsskolan 4A 298
14 Käppala skola F-4 4A 275
15 Stimmets skola 4B 274
16 Brunnaskolan 4AB 263
17 Njupkärrs skola 4 228

 

Resultat från Schack56:an den 31 mars 2015 kan ses här

 
 

 Inlägg av kl 19:35

Webbsändning från Schackfyran tisdagen den 31 mars 2015

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Webbsändning från Schackfyran tisdagen den 31 mars 2015
Mar 272015
 

Vi kommer att ha en liten webbsändning från Schackfyran den 31 mars 2015.

För att se denna sändning klicka här

 Inlägg av kl 17:40

Gruppindelning Schackfyran 31 mars och 1 april 2015

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Gruppindelning Schackfyran 31 mars och 1 april 2015
Mar 262015
 

 

 

Skola+klass # Grupp Speldatum
Abrahamsbergsskolan 4a 23 A 2015-03-31
Abrahamsbergsskolan 4b 21 C 2015-03-31
Abrahamsbergsskolan 4c 21 D 2015-03-31
Adolf Fredriks musikklasser 4B 30 A 2015-04-01
Alzahraa Ideliska akademi 4 22 A 2015-03-31
Aspuddens skola 4ad 23 C 2015-03-31
Aspuddens skola 4bc 23 D 2015-03-31
Backeboskolan 4 22 D 2015-03-31
Balingsnässkolan 4A 27 B 2015-03-31
Balingsnässkolan 4B 27 A 2015-03-31
Birkaskolan 4 18 C 2015-04-01
Björknässkolan 4a 26 A 2015-03-31
Björknässkolan 4b 26 B 2015-03-31
Björknässkolan 4c 26 E 2015-03-31
Brunnaskolan 4ab 29 E 2015-04-01
Brunns skola 4a 19 C 2015-04-01
Brunns skola 4b 20 B 2015-04-01
Brunns skola 4C 28 E 2015-04-01
Brunns skola 4D 21 D 2015-04-01
Byleskolan 4B 27 A 2015-04-01
Bällstabergsskolan 4a 21 E 2015-04-01
Bällstabergsskolan 4b 23 B 2015-04-01
Bällstabergsskolan 4c 19 A 2015-04-01
Campus Manila 4 A 27 A 2015-03-31
Campus Manila 4 B 27 B 2015-03-31
Da Vinciskolan 4 25 E 2015-03-31
Djurgårdens Waldorfskola 4 19 A 2015-03-31
Duvboskolan 4A 23 C 2015-04-01
Duvboskolan 4B 25 E 2015-04-01
Ekebyhovskolan 4 41 E 2015-04-01
Ekensbergsskolan Hägern 4 34 D 2015-03-31
Elma School 4 22 D 2015-03-31
Engelbrektsskolan 4 Ma/No 21 E 2015-04-01
Engelska Skolan Kungsholmen 4 16 B 2015-03-31
Engelska Skolan Norr 4A 27 E 2015-03-31
Engelska Skolan Norr 4B 27 D 2015-03-31
Enskedefältets skola 4A 30 A 2015-03-31
Enskedefältets skola 4C 31 D 2015-03-31
Essingeskolan 4D 20 A 2015-03-31
Essingeskolan 4E 21 C 2015-03-31
Estniska skolan 4 16 A 2015-03-31
Fastebolskolan 4 A 23 D 2015-04-01
Fastebolskolan 4C 23 E 2015-04-01
Fisksätraskolan 4 22 D 2015-03-31
Fornuddens skola 4a 18 C 2015-04-01
Fornuddens skola 4b 18 B 2015-04-01
Fornuddens skola 4c 18 E 2015-04-01
Fredrikshovs slotts skola 4 27 E 2015-03-31
Freinetskolan Kastanjen 4 16 C 2015-04-01
Frestaskolan M4 19 A 2015-04-01
Fria Maria Barnskola S4 17 D 2015-03-31
Fria Maria Barnskola T4 15 C 2015-03-31
Futuraskolan Hertig Karl 4 20 A 2015-04-01
Futuraskolan Rådan 4 26 A 2015-04-01
Futuraskolan Stockholm 4 7 B 2015-03-31
Grönkulla skolan 4A 15 C 2015-04-01
Grönkulla skolan 4C 19 A 2015-04-01
Grönkulla skolan 4D 20 B 2015-04-01
Gustav Vasa skola 4 32 E 2015-04-01
Hammarby södra skola 4 29 E 2015-03-31
Hanvikens skola 4A 24 B 2015-04-01
Hanvikens skola 4B 27 C 2015-04-01
Helenelundsskolan 4A 30 A 2015-03-31
Helenelundsskolan 4B 32 E 2015-03-31
Hägerstenshamnens skola 4A 12 C 2015-03-31
Hästhagsskolan 4A 23 C 2015-03-31
Hästhagsskolan 4B 25 D 2015-03-31
IES Liljeholmen 4c 1 B 2015-03-31
IES Nacka 4A 30 A 2015-04-01
IES Nacka 4B 30 B 2015-04-01
IES Nacka 4C 30 C 2015-04-01
IES Nacka 4D 30 D 2015-04-01
IES Nacka 4E 29 E 2015-04-01
IES Skärholmen 4a 31 C 2015-03-31
IES Skärholmen 4b 32 E 2015-03-31
IES Skärholmen 4c 30 B 2015-03-31
IES Skärholmen 4d 31 A 2015-03-31
Johan Skytteskolan 4 26 A 2015-04-01
Johannes skola 4A 27 E 2015-03-31
Johannes skola 4B 19 B 2015-03-31
Johannes skola 4C 27 D 2015-03-31
Järla Skola 4A 25 E 2015-03-31
Katarina Södra skola 4 grön 30 B 2015-03-31
Klastorpsskolan 4a 24 B 2015-03-31
Korallens Friskola 4 19 B 2015-04-01
Krusboda skola 4a 22 B 2015-04-01
Krusboda skola 4b 22 C 2015-04-01
Krusboda skola 4c 24 A 2015-04-01
Kvarnbyskolan 4a 27 C 2015-03-31
Kvarnbyskolan 4b 26 D 2015-03-31
Källbrinksskolan 4A 28 E 2015-03-31
Källbrinksskolan 4B 28 A 2015-03-31
Källbrinksskolan 4C 28 B 2015-03-31
Käppala skola F-4 4a 23 E 2015-04-01
Käppala skola F-4 4b 24 A 2015-04-01
Lilla Alby skola 4A 23 D 2015-04-01
Lilla Alby skola 4B 19 C 2015-04-01
Ljungbackens skola 4D 22 D 2015-04-01
Ljungbackens skola 4E 22 E 2015-04-01
Maria Elementarskola 4a 25 D 2015-03-31
Mariaskolan 4A 22 C 2015-03-31
Mariaskolan 4b 23 B 2015-03-31
Mariaskolan 4C 24 C 2015-03-31
Metapontum 4 15 C 2015-03-31
Milstensskolan Kristallen 4 25 D 2015-04-01
Milstensskolan Opalen 4 25 C 2015-04-01
Musikskolan Lilla Akademien 4 27 A 2015-03-31
Måsöskolan 4 A 26 A 2015-04-01
Måsöskolan 4 B 21 D 2015-04-01
Måsöskolan 4 C 24 B 2015-04-01
Njupkärrs skola 4 29 E 2015-04-01
Norrbackaskolan 4AB 36 D 2015-04-01
Norrvikens skola 4A 22 E 2015-04-01
Norrvikens skola 4B 22 D 2015-04-01
Nytorpsskolan 4 31 E 2015-04-01
Närlundaskolan 4A 19 D 2015-04-01
Närlundasskolan 4b 19 C 2015-04-01
Observatorielundens skola 4A 23 A 2015-03-31
Observatorielundens skola 4B 23 B 2015-03-31
Odenslunda 4B 22 C 2015-04-01
Raoul Wallenbergskolan 4A 25 A 2015-03-31
Rikstens skola 4A 21 C 2015-04-01
Roslagskulla skola 4 15 C 2015-04-01
Runbacka skolor 4ab 29 A 2015-04-01
Rydbo Friskola 4 15 B 2015-04-01
Råsundaskolan 4 b 22 B 2015-04-01
Samskolan Saltsjöbaden 4a 24 D 2015-03-31
Sanduddens skola 4a 25 D 2015-04-01
Sanduddens skola 4b 22 A 2015-04-01
Sankt Eriks Katolska skola 4 18 D 2015-03-31
Sigfridsborgsskola 4 37 E 2015-03-31
Skapaskolan 4 30 D 2015-03-31
Skepptuna skola 4 8 B 2015-04-01
Skolan Lär 4 17 A 2015-04-01
Solbackens Montessori skola 4 14 B 2015-03-31
Solfagraskolan 4A 29 D 2015-03-31
Sollentuna International School 4 24 D 2015-04-01
Sticklinge skola 4 A 6 B 2015-04-01
Sticklinge skola 4 B 12 D 2015-04-01
Sticklinge skola 4 C 11 C 2015-04-01
Stimmets skola 4A 21 B 2015-04-01
Stimmets skola 4B 19 E 2015-04-01
Storvretskolan 4a 45 E 2015-03-31
Storvretskolan 4b 50 A 2015-03-31
Strandskolan 4a 22 A 2015-04-01
Strandskolan 4b 24 D 2015-04-01
Strandskolan 4c 24 E 2015-04-01
Studemaskolan 4 15 B 2015-03-31
Söderfjärdsskolan 4a 16 A 2015-04-01
Söderfjärdsskolan 4b 18 D 2015-04-01
Söderfjärdsskolan 4c 20 B 2015-04-01
Södermalmskyrkans kristna skola 4a 26 E 2015-03-31
Söraskolan 4A 16 B 2015-04-01
Söraskolan 4B 20 D 2015-04-01
Tegelhagens skola 4a 28 E 2015-04-01
Tornadoskolan 4 30 E 2015-03-31
Träkvista skola 4a 21 A 2015-04-01
Träkvista skola 4b 21 B 2015-04-01
Töjnaskolan 4ab 45 B 2015-04-01
Vaxöskola 4A 19 D 2015-04-01
Vaxöskola 4B 16 B 2015-04-01
Vendelsömalmsskolan 4A 19 C 2015-04-01
Vendelsömalmsskolan 4B 23 D 2015-04-01
Visättraskolan 4A 25 A 2015-03-31
Visättraskolan 4B 18 C 2015-03-31
Västertorpsskolan 4A 17 C 2015-03-31
Årstadalsskolan 4 vinbär 21 B 2015-03-31
Årstadalsskolan 4A 18 E 2015-03-31
Årstadalsskolan 4B 19 C 2015-03-31
Älvkvarnskolan 4A 26 A 2015-04-01
Älvkvarnskolan 4B 25 D 2015-04-01
Ängsnässkolan 4A 12 C 2015-03-31
Ängsnässkolan 4B 17 B 2015-03-31
Ängsnässkolan 4C 16 E 2015-03-31
 Inlägg av kl 20:31

Slutspurten har börjat!

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Slutspurten har börjat!
Jan 232015
 

Senast den 16:e februari måste slutanmälningarna till SchackFyran 2014/2015 vara hos oss för registrering.

Alla anmälningar gjorda i år (2015) innebär en medlemsavgift på 40 kr per elev – en mycket blygsam avgift jämfört med det mesta.

Tävlingen kommer att äga rum i Globen-annexet den 31 mars och 1 april och ni kommer bara att spela en av dagarna.

Vid månadsskiftet februari-mars kommer vi att meddela vilken dag er klass ska spela.

Tiden rusar – snart är det nyår…

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Tiden rusar – snart är det nyår…
Nov 182014
 

…så glöm inte vårt fina erbjudande om GRATIS medlemskap för alla spelsugna fjärdeklassare som
slutanmäler sig till Schackfyran innan dess! Från och med 1:a januari kostar det 40 kronor per elev,
och den kostnaden går nog till annat – om den inte redan gått åt.

Om du inte intresseanmält klassen så gör det här

Är klassen intresseanmäld, så slutanmäl er via fliken ”Slutanmälan Schack4an 2014/2015”.

Ni som har bestämt er för att vara med kan också göra en slutanmälan även om ni inte har fått något
instruktörsbesök ännu.

Tävlingen kommer att äga rum i Globen-annexet den 31 mars och 1 april nästa år.

Schackfyran 2014/2015 drar i gång

 2014-2015  Kommentarer inaktiverade för Schackfyran 2014/2015 drar i gång
Aug 252014
 

Den 25:e augusti skickade vi ut inbjudan till Schackfyran-säsongen 2014/2015.

Utskicket gjordes med vanlig snigelpost.

För att intresseanmäla er så kan ni klicka här.

Med vänliga hälsningar

Michael Bergman
Projektledare
Schackfyran Stockholm

SchackFyramästaren 2014

 2013-2014  Kommentarer inaktiverade för SchackFyramästaren 2014
Jun 022014
 

Grattis till alla som tagit pokaler och ett stort tack till alla deltagare (91 st!), lärare, föräldrar och alla funktionärer för en väl genomförd tävling.

 

bild

Pristagare SchackFyramästaren.

Foto: Jonas Sandbom

Spelare som tagit 16 poäng eller mer är kvalificerade till SchackFyranmästarens riksfinal i Borlänge (vid SM) den 19 juli 2014.

 

Rank Name Club Pts BH.
1 Nirelius Melwin Ängsnässkolan 4c 21 26½
2 Wiklund Herman Fredrikshovs
Slotts Skola 4
19 34
3 Jang Soo Han Engelska Skolan
Norr 4b
19 30
4 Fast Leo Ängsnässkolan 4c 19 28½
5 Martinsson Alvin Ängsnässkolan 4c 19 27
6 Dåderman Amadeus Vallatorpsskolan
4a
18 27½
7 Helmersson Oscar Vallatorpsskolan 18 25
8 Brögger Jesper Stocksundskolan
4a
18 22½
9 Sunnerstedt Nils Katarina Södra
Skola 4a
17 28½
10 Winroth Hugo Milstensskolan
Opalen 4
17 28½

Den kompletta listan hittar du här.

 Inlägg av kl 15:50

Final Västerås 2014

 2013-2014  Kommentarer inaktiverade för Final Västerås 2014
Maj 262014
 

Grattis till Tomestorps skola 4 från Hässleholm som vann Riksfinalen i Västerås den 17 maj. Bästa Stockholmsklass blev Ängsnässkolan 4C som hamnade på en hedrande fjärdeplats.

Resultat efter rond 5

  1. Tormestorps skola 4, Hässleholm 486
  2. Nyköpings friskola, Nyköping 478
  3. Kulparksskolan 4B, Lund 467
  4. Ängsnässkolan 4C, Stockholm 453
  5. Spandelstorpskolan 4D, Karlskrona 452
  6. Hökåsenskolan 4B, Västerås 446
  7. Misterhults friskola, Oskarhamn 446
  8. Engelska Skolan Norr, Stockholm 440
  9. Stensbo skola, Orust 440
  10. Öllsjöskolan 4A, Kristianstad 433

 

tormestorp_2014Foto: Lars OA Hedlund

 Inlägg av kl 15:14

Dags för SchackFyraMästaren 2014

 2013-2014  Kommentarer inaktiverade för Dags för SchackFyraMästaren 2014
Apr 032014
 

Deltagare:                        De 114 spelare som i SchackFyran i Stockholms län utmärkt sig genom att vinna samtliga fyra partier i Globen

                                         11 april eller 12 april.  Eleverna får möjligheten att individuellt representera sin klass och skola och kämpa om

                                         medaljer och ära.

Datum:                              Fredag den 23 maj kl. 10.00- c:a 14.30

Spellokal:                         Stockholms Schacksalonger, Ringvägen 9C,T-bana Zinkensdamm, buss 4 och 66.

Spelform:                         Individuell tävling med alla spelare i en grupp,7 ronder enligt Monrad lottning.

Betänketid:                      10 minuter per spelare och parti.

Priser:                               Pokaler till de 10 främst placerade.

Startavgift:                       Gratis.

 Anmälan:                          Anmäl Dig per telefon 08-669 36 54 eller per mail till schackfyran@telia.com

                                          Vi vill ha ditt svar senast måndagen den 19 maj. (Mailar du skriver du namn,

                                          skola och klass) Meddela gärna också om du inte kan komma eller får

                                          förhinder.

 Övrigt:                             Personlig anmälan i spellokalen 10.00 på speldagen. Tävlingen börjar 10.30

                                         Telefon till spellokalen är 08- 668 78 77.

                                         Vår cafeteria är öppen hela dagen.

Inbjudan kommer även att skickas ut till respektive skola under de närmaste dagarna!

 Inlägg av kl 12:06

Resultat SchackFyran Stockholm

 2013-2014  Kommentarer inaktiverade för Resultat SchackFyran Stockholm
Mar 142014
 

Distriktsfinal Stockholm dag 1

 

Datum: 2014-03-11
Deltagare: 1088
GRUPP A (242 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Milstensskolan Opalen 4 335
2 Södermalmskyrkans Kristna Skola 4 326
3 Frestaskolan M4 309
4 Ängsnässkolan 4b 307
5 Grundskolan Metapontum 4 283
Da Vinciskolan 4 283
7 Balingsnässkolan 4B 282
8 IES Täby 4D 276
9 Fårdala skola 4 245
10 IES Nacka 4C 175
11 Lilla Alby skola 4A 151
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP B (173 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Milstensskolan Kristallen 4 347
2 Brunnaskolan 4 338
3 Björknässkolan 4C 275
4 Fisksätraskolan 4 261
5 IES Täby 4E 246
6 Vibyskolan 4 232
7 Sigfridsborgsskolan 4 143
8 IES Nacka 4A 138
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP C (196 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Balingsnässkolan 4A 353
2 Roslagskulla skola 4AB 302
3 Freinetskolan Kastanjen 4 294
Milstensskolan Pärlan 4 294
5 IES Täby 4A 291
Strandskolan 4B 291
7 Vittra Jakobsberg 4A 272
8 Södermalmsskolans Kristna Skola 4A 230
9 Montessoriskolan Castello 4 207
10 IES Nacka 4E 207
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP D (239 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Hammarbyskolan Södra 4 346
2 IES Täby 4F 345
3 Vallatorpsskolan 4A 344
4 Essingeskolan 4D 328
5 IES Täby 4B 325
6 Johan Skytteskolan 4 316
7 Montessoriskolan Växthuset 4 Grön-Grå 283
8 Finnstaskolan 4B 276
9 Strandskolan 4A 262
10 IES Nacka 4A 224
11 Ängsnässkolan 4A 222
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP E (238 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Essingeskolan 4C 362
2 Skepptuna skola 4 346
  Fredrikshovs Slotts Skola 346
4 Hässelby Villastads Skola 4B 309
5 IES Täby 4C 298
6 Björksnässkolan 4B 297
7 Finnstaskolan 4A 275
8 Granbackaskolan 4A 272
9 Borgskolan 4AB 265
10 Lilla Alby Skola 4B 221
11 IES Nacka 4B 221
De 3 främsta lagen vidare till riksfinalen

Distriktsfinal Stockholm dag 2

 

Datum: 2014-03-12
Deltagare:  1514
GRUPP A (344 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Vaxö Skola 4A 340
2 IES Enskede 4E 329
3 Kristofferskolan 4A 324
4 Abrahamsbergsskolan 4A 306
5 Norrvikens Skola 4B 304
6 Viggbyskolan 4A 300
7 Träkvista Skola 4B 290
8 Ösbyskolan 4A 287
9 Katarina Södra Skola 4B 285
10 Vikingaskolan 4B 284
11 Kvarnbyskolan 4A 279
12 Ytterbyskolan 4 Musik 272
13 Fastebolsskolan 4C 269
14 Stocksundskolan 4A 268
15 Korallens Friskola 4 265
16 IES Bromma 4C 186
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP B (255 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Närlundaskolan 4A 362
2 Musikskolan Lilla Akademien 336
3 Estniska skolan 3-4 327
4 Alzahraa Idealiska Akademi 4 322
5 Tornadoskolan 4 302
6 Ytterbyskolan 4A 296
7 Kvarnbyskolan 4B 292
8 Katarina Södra Skola 4C 289
9 Nytorpsskolan 4 286
10 IES Enskede 4D 279
11 Rödabergsskolan 4en 258
12 IES Bromma 4A 143
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP C (265 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Engelska Skolan Norr 4B 366
2 Alviksskolan 4C 324
3 Träkvista Skola 4A 320
4 Båtsmansskolan 4C 317
5 IES Enskede 4C 316
6 Katarina Södra Skola 4D 311
7 Backeboskolan 4 306
8 Fastebolskolan 4A 289
9 Bagartorpsskolan 4:2 286
10 Sverigefinska Skolan 4 276
11 Engelska Skolan på Kungsholmen 4 221
12 IES Bromma 4D 155
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP D (343 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Skolan Lär 4 346
2 Johannes Skola 4B 335
3 Engelska Skolan Norr 4A 334
4 Sundby Skola 4 323
5 Sollentuna International School 4 317
6 Bagaretorpsskolan 4:3 316
7 IES Enskede 4B 314
8 Hässelby Villastads Skola 4A 307
9 Norrvikens Skola 4A 296
10 Alfaskolan 4 292
11 Ekensbergsskolan 4 281
12 Abrahamsbergsskolan 4C 279
13 Vikingaskolan 4A 270
14 Eddaskolan 4 269
15 IES Bromma 4E 160
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP E (307 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Ängsnässkolan 4C 363
2 Hässelby Villastads Skola 4C 341
3 Viggbyskolan 4B 322
4 Bergshamraskolan 4B 313
5 IES Enskede 4A 312
6 Båtsmansskolan 4A 311
7 Erikslundsskolan 4B 292
8 Abrahamsbergsskolan 4B 282
Ösbyskolan 4C 282
10 Bagartorpsskolan 4:1 280
11 Dialogskolan 3-4 276
12 Ytterbyskolan 4B 271
13 Katarina Södra Skola 4B 266
14 IES Bromma 4B 219
15 Al-Azharskolan 4 Washington 146
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
 Inlägg av kl 12:00

Kallelse årsmöte Storstockholms Schackallians

 2013-2014  Kommentarer inaktiverade för Kallelse årsmöte Storstockholms Schackallians
Feb 222014
 

Storstockholms Schackallians håller årsmöte 2014-07-30 klockan 18:00 på Stockholms Schacksalonger, Ringvägen 9 C.

 Inlägg av kl 02:16

Tävlingsdags!

 2013-2014  Kommentarer inaktiverade för Tävlingsdags!
Feb 142014
 

Dags för tävling för SchackFyran i Stockholms län.

 

Tisdagen och onsdagen den 11 och 12 mars smäller det. Då är det dags för alla fyror att spela schack i Globen-annexet.

Det finns fortfarande en liten tid att anmäla sig på. Gå in under fliken slutanmälan, fyll i klassuppgifterna i Excel-dokumentet ni laddar ner därifrån och maila till schackfyran@telia.com . Det kostar 40 kr per elev som vill vara med att spela. Alla som deltar får diplom och en kryssningsbiljett för 4 personer med Viking Line.

Inskrivningen kommer att ske mellan 8.30-9.30 och första ronden startar 10.30. Det kommer att spelas fyra ronder, så det är klart tidig eftermiddag. Deltagande lag får mer information längre fram.

Vi ses den 11 och 12 mars!

Hälsningar

Michael Bergman

Projektledare SchackFyran

08-669 36 54

 Inlägg av kl 17:11

SchackFyran 2013-2014

 2013-2014  Kommentarer inaktiverade för SchackFyran 2013-2014
Aug 272013
 

VÄRLDENS STÖRSTA SCHACKTÄVLING DRAR IGÅNG IGEN!

Stockholm den 26 september 2013

Bäste klasslärare,

Du har säkert läst och hört talas om Schackfyran – världens största schacktävling för ungdomar. Verksamheten drar nu igång igen för 22:a året i följd i Stockholms län.

Alla skolbarn i årskurs 4 är välkomna att deltaga och under de gångna åren har mer än femtiotusen (50 .000!) entusiastiska fjärdeklassare deltagit i tävlingarna i Stockholm!

Denna höjdpunkt för årets fyror inträffar den 11 och 12 mars 2014 men redan nu startar Stockholms Schackförbund arbetet med att dela ut schackspel och undervisningsmaterial till alla intresserade klasser i länets skolor.

Se till att din klass blir med – klicka på intresseanmälan och fyll i era uppgifter och klicka på ”skicka” så blir du kontaktad av oss och får det material klassen behöver för att komma igång med Schackfyran!

Fina priser väntar alla deltagare i Schackfyrans tävlingar:  Vackra diplom till samtliga spelare och  kryssningar från Stockholm med Viking Line för hela familjen.

Mera om detta senare – hör av dig till oss så lovar jag dig och din klass en upplevelse att minnas för livet. Schack är tankens äventyr och idrott!

O.B.S Alla som spelar med i SchackFyran måste vara medlemmar i StorStockholms Schackallians och betala medlemsavgift på 40:-/medlem oavsett om man är medlem i annan Schackklubb/skolschackklubb

Bästa hälsningar!

Michael Bergman

Projektledare Schackfyran Stockholm

schackfyran@telia.com

08-669 36 54

 Inlägg av kl 14:22

Final Västerås 2013

 2012-2013  Kommentarer inaktiverade för Final Västerås 2013
Jun 012013
 

Resultat SchackFyrans final 2013 (Kompletta listan)

Stort grattis till Frestaskolan i Upplands Väsby som tog 488 poäng. Dom var tvåa i sin grupp i Stockholmskvalet i Globen och lyckades med konststycket att därifrån vinna hela finalen. Vad hände däremellan?

Grattis också till Lilla Akademien som lyckades ta sig upp på en andra plats.

Resultat efter rond 5

1 Frestaskolan 4b, Upplands Väsby 488
2 Musikskolan Lilla Akademien 4, Stockholm 477
3 Stora Hammars Skola 4, Vellinge 474
4 Tingsbergsskolan 4b, Kungsbacka 467
5 Montessori Lära för Livet, Varberg 466
6 Viks skola 4d, Värmdö 458
7 Kristianstads Montessoriskola 452
7 Tormestorp skola, Hässleholm 452
9 Hålta skola 4, Kungälv 449
10 Nykils skola, Linköping 448

 Inlägg av kl 20:26

Tvåtusenfemhundra fjärdeklassare spelar Schackfyran final i Västerås

 2012-2013  Kommentarer inaktiverade för Tvåtusenfemhundra fjärdeklassare spelar Schackfyran final i Västerås
Maj 282013
 

pressmeddelande_riksfinalen_2013 (1)

http://www.schack.se/?p=6275  (Liveutsändning)

I hundratjugo klasser runt om i hela landet, från Luleå  i norr till Trelleborg i söder, tränas det schack för fullt  just nu. Det handlar om de klasser som har kvalificerat  sig till Schackfyrans Sverigefinal. Finalen spelas i ABBarena, Västerås lördag den 1 juni, då 2.500 fjärdeklassare samlas i gurkstaden.

Här är dom klasserna som representerar Stockholm i finalen.

Norra Ängby skola, Stockholm
Sturebyskolan, Stockholm
Johan Skytteskolan, Stockholm
Musikskolan Lilla Akademien, Stockholm
Engelska skolan Norr 4a, Stockholm
Engelska skolan Norr 4b, Stockholm
Sturebyskolan, Stockholm
Rödabergsskolan, Stockholm
Storvretskolan, Botkyrka
Säbyskolan, Salem
Milstensskolan, Täby
Montessoriskolan Växthuset, Järfälla
Viks skola, Värmdö
Skola Lär, Värmdö
Källbrinksskolan, Huddinge
Ängsnässkolan, Huddinge
Frestaskolan, Upplands Väsby
Råbyskolan, Upplands-Bro
Engelska skolan, Nacka
Sanduddens skola, Ekerö
Solsidans skola, Nacka
Duvboskolan, Sundbyberg

 

 Inlägg av kl 14:39