Maj 222015
 

Den 22 maj spelades Schack4:an-mästaren 2015 med sammanlagt 121 deltagare.

Slutresultatet kan ses nedan. De 10 första vann pokaler. Spelare som tog 16 poäng eller mer kvalificerade sig till Schack4:an-mästarens rikssfinal som spelas den 10 juli i samband med Schack-SM i Sunne som pågår 10-19 juli (inbjudan till Schack-SM 2015)

Bilder från tävlingen kan ses här

 

Schackfyranmästaren Stockholm 2015
Plats Namn Skola Poäng Kvalitet Inbördes Vinster Svarta Progressiv
1 Philip Sandberg Björknässkolan 4b 21 101 0 7 3 84
2 Matija Svetic IES Liljeholmen 4c 19 103 1 6 4 78
3 Filip Serdaris Engelska Skolan Norr 4a 19 102 3 6 4 82
4 Gabriella Geisler Kågström Essingeskolan 4d 19 100 0 6 3 76
5 Marta Religa Engelska Skolan Norr 4a 19 97 0 6 3 76
6 Gustav Axelsson Milstensskolan Opalen 4 19 93 0 6 4 72
7 Troy Engman Jacobsson Engelska Skolan Norr 4b 18 98 2 5 4 70
8 Gustav Bergqvist Milstensskolan Opalen 4 18 92 2 5 3 70
9 Aaryaman Sachdeva IES Skärholmen 4d 18 91 0 5 4 69
10 Anton Arnborg Engelska Skolan Norr 4b 17 103 0 5 4 78
11 Isa Kullberg Thorn Essingeskolan 4d 17 98 1 5 4 70
12 Muhammed Mahmudov Elma School 4 17 95 0 5 3 68
13 Jacob Pashchenko Maria Elementar 4a 17 94 3 5 3 72
14 Daniel Sandin Birkaskolan 4 17 94 0 5 3 70
15 Téa Mee von Bergen Musikskolan Lilla Akademien 4 17 91 0 5 4 76
16 Leo Norrthon Rydbo Friskola 4 17 89 0 5 4 66
17 Isak Friedrichsen Ängsnässkolan 4c 17 89 0 5 4 60
18 Elvira Edin Ekensbergsskolan Hägern 4 17 87 0 5 4 64
19 Isac Videberg Engelbrektsskolan 4 MA/NO 17 85 0 5 4 62
20 Gabriel Wallerstedt Maria Elementar 4a 16 106 5 4 3 67
21 Diala Esen Essingeskolan 4e 16 104 3 4 3 72
22 Georg Persson-Prigorowsky Musikskolan Lilla Akademien 4 16 102 11 4 4 73
23 Elliot Wollheim Engelska Skolan Norr 4b 16 99 2 4 5 73
24 Alex Insulander Milstensskolan Opalen 4 16 96 3 4 3 69
25 Erik Carlsson Futuraskolan Hertig Karl 4 16 96 2 4 3 67
26 Jesper Areskoug Ljungbackens skola 4d 16 96 2 4 3 65
27 Vincent Thurfjell Milstensskolan Opalen 4 16 92 3 4 4 63
28 Hektor Bergman Katarina Södra skola 4 grön 16 91 4 4 3 65
29 Albin Jarpner Gustav Vasa skola 4 16 91 1 4 4 66
30 Tomas Richtnér Rikstens skola 4a 16 90 2 4 4 65
31 Bianca Nyström Essingeskolan 4d 16 88 2 4 4 63
32 Sebastian Larsson Ljungbackens skola 4e 16 88 0 4 3 62
33 Sebastian Miller Persson Estniska skolan 4 16 86 0 4 3 59
34 Isac Fellers Mariaskolan 4b 16 79 0 4 4 59
35 Gustav Tyrbo Måsöskolan 4c 15 100 6 4 3 62
36 Jalil Sattar Jalil Tornadoskolan 4 15 98 6 4 4 60
37 Karl Ogar Åhman Senkerik Engelska Skolan Norr 4b 15 98 3 4 3 66
38 Sebastian Ståhle Birkaskolan 4 15 97 3 4 3 70
39 Arthur Rydell Gustav Vasa skola 4 15 94 3 4 3 64
40 Julia Helle Ekensbergsskolan Hägern 4 15 92 4 4 4 62
41 Mikael Häglund Musikskolan Lilla Akademien 4 15 92 3 4 3 64
42 Mustafa Al-Dulaimi Visättraskolan 4a 15 92 2 4 3 62
43 Samyar Khodabandehloo Töjnaskolan 4ab 15 90 1 4 3 60
44 Oscar Svensson Ljungbackens skola 4d 15 89 7 4 3 54
45 Isac Olsson Futuraskolan Hertig Karl 4 15 89 6 4 3 62
46 Sofie Norton Källbrinksskolan 4b 15 89 1 4 3 58
47 Jacob Essenius Milstensskolan Opalen 4 15 88 6 4 4 56
48 Philip Landebrink Fredrikshovs Slotts skola 4 15 85 1 4 3 60
49 Pontus Robertson Källbrinksskolan 4c 15 85 0 4 4 52
50 Bo Jonsson Grip Sticklinge skola 4b 15 84 2 4 3 52
51 Gustaf Bergvall Ljungbackens skola 4e 15 84 0 4 4 60
52 Kevin Hansson Älvkvarnsskolan 4a 15 83 2 4 3 56
53 Sebastian Clavijo Tejo Ljungbackens skola 4e 15 82 1 4 3 56
54 Simon Hessel Björknässkolan 4b 15 81 2 4 3 50
55 Malvan Hassan Kvarnbyskolan 4b 15 77 1 4 4 50
56 Viliam Pavlakovic Skapaskolan 4 14 94 3 3 4 64
57 Leo Widling Tegelhagens skola 4a 14 91 2 3 4 63
58 David Lindencrona Närlundaskolan 4b 14 90 4 3 4 62
59 Love Sandberg Dehnisch Råsundaskolan 4b 14 90 2 3 3 61
60 Anton Jutterström Årstadalsskolan 4a 14 90 0 3 3 56
61 Ludwig Jönsson Tegelhagens skola 4a 14 89 6 3 4 55
62 Jacob Carlander Råsundaskolan 4b 14 87 0 3 4 58
63 Gustaf Linder Milstensskolan Opalen 4 14 86 2 3 3 55
64 Kristian Aziz Wasaskolan 4b 14 85 0 3 3 52
65 Lakso Strandskolan 4b 14 84 1 3 3 49
66 Ismail Yakzan Mariaskolan 4b 14 80 2 3 3 53
67 Theodor Östlund Ljungbackens skola 4d 14 78 2 3 3 51
68 Hugo Persson Rydbo Friskola 4 13 94 6 3 4 54
69 Elsa Garp-Liljefors Årstadalsskolan 4b 13 94 1 3 3 56
70 Kevin Chabo Wasaskolan 4b 13 94 0 3 3 60
71 Fariba Rashed Storvretskolan 4b 13 92 6 3 4 64
72 Abdinajib Osman Kvarnbyskolan 4a 13 92 0 3 3 52
73 Emma von Goës Essingeskolan 4e 13 89 4 3 3 50
74 Laith Saheb Abbas Elma School 4 13 89 3 3 4 60
75 Marcus Berg Essingeskolan 4e 13 89 3 3 4 56
76 Liamour Tekue IES Skärholmen 4b 13 89 3 3 4 54
77 Teo Larssen Ängsnässkolan 4c 13 88 3 3 3 54
78 Ella Norman Observatorielundens skola 4b 13 85 4 3 4 52
79 Abdullahi Kaber Kvarnbyskolan 4b 13 85 4 3 3 52
80 Axel Berglund Claesson Mariaskolan 4b 13 84 4 3 4 58
81 Linus Borgström Fastebolskolan 4c 13 84 1 2 4 51
82 Sebastian Toso Essingeskolan 4d 13 83 4 3 4 48
83 Casper Bené Söraskolan 4a 13 83 2 3 3 48
84 Vilda Blanckert Närlundaskolan 4a 13 83 0 3 4 48
85 Ludvig Josefsson Mariaskolan 4a 13 82 5 3 3 52
86 Jarl Ovin Käppala skola F-4 4b 13 78 2 3 3 46
87 Timothy Ahlkvist Vendelsömalms skola 4a 13 77 4 3 4 48
88 Knut Grunewald Johannes skola 4b 13 72 1 3 4 44
89 Emil Rybeck Mariaskolan 4a 13 70 0 3 4 46
90 Fabian Lydholm Fredrikshovs Slotts skola 4 12 91 0 2 4 52
91 Tilde Torsson Brandt Balingsnässkolan 4a 12 86 0 2 4 54
92 Angelina Wang Musikskolan Lilla Akademien 4 12 86 0 2 4 53
93 Hermon Getachew Ängsnässkolan 4c 12 84 5 2 4 43
94 Viktor Högberg Älvkvarnsskolan 4a 12 84 3 2 4 53
95 Hugo Sahlin Krusboda skola 4c 12 83 5 2 2 44
96 Alexander Ljungqvist Årstadalsskolan 4a 12 83 1 2 3 45
97 Alma Larsson Engelbrektsskolan 4 MA/NO 12 81 0 1 3 38
98 Antonia Majgren Fredrikshovs Slotts skola 4 12 79 3 2 3 48
99 Chris Loyal Töjnaskolan 4ab 12 79 2 2 3 43
100 Jacob Löhr IES Nacka 4a 12 76 1 2 4 40
101 Raad Ghazwan William Lans Wasaskolan 4b 11 88 3 2 3 50
102 Kevin Aghazadeh Töjnaskolan 4ab 11 85 3 2 4 48
103 Gustav Enis Krusboda skola 4c 11 81 0 2 4 46
104 Joel Borrman Ängsnässkolan 4c 11 80 0 2 4 48
105 Ludvig Wibom Närlundaskolan 4b 11 79 4 2 4 38
106 Sandra Lambert Björknässkolan 4b 11 79 1 2 4 44
107 Angelo Catenacci Fredrikshovs Slotts skola 4 11 78 4 2 3 42
108 Julia Nyberg Fornuddens skola 4c 11 78 0 2 3 48
109 Wilma Sillberg Fornuddens skola 4c 11 76 3 2 3 42
110 Younes Ben Yazza Kvarnbyskolan 4a 11 74 4 2 4 40
111 Ludvig Williamsson Mariaskolan 4b 11 70 4 2 4 38
112 Rasmus Norberg Odenslunda skola 4b 11 69 2 1 3 38
113 Lynn Klang Sankt Eriks Katolska skola 4 10 85 0 1 4 46
114 Ludvig Faxander IES Nacka 4c 10 81 2 1 3 40
115 Vidar Loeb Aspuddens skola 4bc 10 76 2 0 3 39
116 Wilhelmina Nilsson Duvboskolan 4b 9 86 0 1 4 42
117 Jens Lardner Observatorielundens skola 4a 9 79 3 1 3 32
118 Jesper Olsson Närlundaskolan 4b 9 74 0 1 4 38
119 Emilia Jakobsson Strandskolan 4b 9 73 4 1 2 30
120 Ilja Kan Observatorielundens skola 4a 9 72 1 0 3 35
121 Adnan Al Khatib (utg tt r6) Fisksätraskolan 4 7 56 0 1 3 39

 

 

 Inlägg av kl 21:10

Tyvärr, det är nu stängt för kommentarer här.