Apr 012015
 

Den 31 mars och 1 april 2015 spelades Schackfyrans distriktsfinaler i Globen-Annexet. Resultaten från tävlingarna kan ses nedan.

Riksfinalen i spelas i ABB Arena Syd i Västerås den 6 juni 2015. För mer information om Riksfinalen kontakta Sveriges Schackförbund på telefon 011-10 74 20 eller e-postadress kansliet@schack.se.

 

Bilder från både tisdagens och onsdagens tävlingar kan ses här

 

Tisdagen den 31 mars och onsdagen den 1 april 2015

GRUPP A (399 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Essingeskolan 4D 360
2 Musikskolan Lilla Akademien 4 357
3 Estniska skolan 4 349
4 Raoul Wallenbergskolan 4A 318
5 Källbrinksskolan 4B 312
6 Björknässkolan 4A 304
7 Helenelundsskolan 4A 303
8 Abrahamsbergsskolan 4A 296
9 Observatorielundens skola 4A 294
10 Campus Manilla 4A 292
11 Visättraskolan 4A 287
12 Balingsnässkolan 4B 259
13 Enskedefältets skola 4A 247
14 Djurgårdens Waldorfskola 4 244
15 IES Skärholmen 4D 233
16 Alzahraa Idealiska Akademi 4 232
17 Storvretskolan 4B 198
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP B (314 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Solbackens Montessoriskola 4 329
2 Björknässkolan 4B 315
3 Mariaskolan 4B 305
4 Årstadalsskolan 4 vinbär 301
5 Källbrinksskolan 4C 298
6 Balingsnässkolan 4A 297
7 Klastorpsskolan 4A 288
IES Skärholmen 4C 288
Johannes skola 4B 288
10 Observatorielundens skola 4B 280
11 Katarina Södra skola 4 grön 271
12 Studemaskolan 4 268
13 Campus Manilla 4B 259
14 Engelska Skolan Kungsholmen 4 256
15 Ängsnässkolan 4B 236
16 Futuraskolan Stockholm 4 224
17 IES Liljeholmen 4C 24
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP C (244 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Essingeskolan 4E 348
2 Årstadalsskolan 4B 333
3 Hägerstenshamnens skola 4A 310
4 Fria Maria Barnskola T4 309
5 Visättraskolan 4B 305
6 Mariaskolan 4C 295
7 Abrahamsbergsskolan 4B 288
8 Aspuddens skola 4AD 279
9 Mariaskolan 4A 265
10 Västertorpsskolan 4A 241
11 Kvarnbyskolan 4A 235
12 IES Skärholmen 4A 225
13 Hästhagsskolan 4A 222
14 Ängsnässkolan 4A 46
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP D (383 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Engelska Skolan Norr 4B 357
2 Sankt Eriks Katolska skola 4 342
3 Aspuddens skola 4BC 336
4 Kvarnbyskolan 4B 323
5 Johannes skola 4C 320
6 Fria Maria Barnskola S4 318
7 Abrahamsbergsskolan 4C 316
8 Samskolan Saltsjöbaden 4A 308
9 Solfagraskolan 4A 304
10 Enskededalens skola 4C 288
11 Maria Elementar 4A 287
12 Ekensbergsskolan Hägern 4 286
13 Fisksätraskolan 4 256
14 Skapaskolan 4 246
15 Elma School 4 232
16 Backeboskolan 4 227
17 Hästhagensskolan 4B 202
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP E (381 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Fredrikshovs Slotts skola 4 361
2 Björknässkolan 4C 343
3 Tornadoskolan 4 317
4 Engelska Skolan Norr 4A 311
5 Da Vinciskolan 4 300
6 Årstadalsskolan 4A 296
7 IES Skärholmen 4B 294
8 Källbrinksskolan 4A 293
Helenelundsskolan 4B 293
10 Södermalmskyrkans kristna skola 4A 289
11 Hammarby Södra skola 4 270
12 Johannes skola 4 263
13 Storvretaskolan 4A 262
14 Ängsnässkolan 4C 242
15 Sigfridsborgsskolan 4 206
16 Järla skola 4A 51
GRUPP A (385 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Skolan Lär 4A 341
Söderfjärdsskolan 4A 341
3 Runbacka skolor 4A 331
4 Strandskolan 4A 325
5 Bällstabergsskolan 4C 322
6 Älvkvarnsskolan 4A 317
7 Adolf Fredriks musikklasser 4B 315
8 Futuraskolan Hertig Karl 4 314
9 Käppala skola F-4 4B 309
10 Krustboda skola 4C 300
11 Träkvista skola 4A 298
12 Johan Skytteskolan 4 290
13 Grönkullaskolan 4C 275
14 Frestaskolan 4 274
15 IES Nacka 4A 272
16 Futuraskolan Rådan  4 268
17 Måsöskolan 4A 264
18 Sanduddens skola 4B 219
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP B (363 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Råsundaskolan 4B 326
2 Fornuddens skola 4B 318
3 Töjnaskolan 4AB 317
4 Vaxö skola 4B 311
5 Grönkullaskolan 4D 307
6 Bällstabergsskolan 4B 306
7 Hanvikens skola 4A 305
Brunns skola 4B 305
9 Träkvista skola 4B 304
10 Krusboda skola 4A 296
11 Rydbo Friskola 4 294
12 Söraskolan 4A 287
13 Söderfjärdsskolan 4C 278
14 Sticklinge skola 4A 274
15 IES Nacka 4B 256
16 Måsöskolan 4C 250
17 Korallens Friskola 4 216
18 Stimmets skola 4A 207
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP C (329 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Birkaskolan 4 341
2 Milstensskolan Opalen 4 340
3 Fornuddens skola 4A 329
4 Roslagskulla skola 4 328
5 Odenslunda skola 4B 322
Duvboskolan 4A 322
7 Närlundaskolan 4B 318
8 Rikstens skola 4A 308
9 Brunns skola 4A 299
10 Krusboda skola 4B 298
11 Vendelsömalms skola 4A 280
12 Sticklinge skola 4C 272
13 Lilla Alby skola 4B 271
14 IES Nacka 4C 267
15 Grönkullaskolan 4A 260
16 Hanvikens skola 4B 255
17 Freinetskolan Kastanjen 4 249
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP D (370 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Strandskolan 4B 395
2 Vaxö skola 4A 336
3 Älvkvarnsskolan 4B 333
4 Söderfjärdsskolan 4B 314
5 Ljungbackens skola 4D 313
6 Fastebolskolan 4A 310
7 Närlundaskolan 4A 309
8 Sanduddens skola 4A 285
9 Söraskolan 4B 281
10 Milstensskolan Kristallen 4 280
11 Sticklinge skola 4B 276
12 Vendelsömalmsskolan 4B 272
13 IES Nacka 4D 251
14 Norrbackaskolan 4AB 246
15 Sollentuna International School 4 245
16 Brunns skola 4D 227
17 Lilla Alby skola 4A 223
18 Måsöskolan 4B 197
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP E (430 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Ljungbackens skola 4E 362
2 Tegelhagens skola 4A 349
3 Fornuddesn skola 4C 344
4 Strandskolan 4C 333
5 Ekebyhovsskolan 4 331
6 Duvboskolan 4B 324
7 Engelbrektsskolan 4 MA/NO 310
8 Fastebolskolan 4C 307
Nytorpsskolan 4 307
10 Brunns skola 4C 305
11 IES Nacka 4E 300
Gustav Vasa skola 4 300
13 Bällstabergsskolan 4A 298
14 Käppala skola F-4 4A 275
15 Stimmets skola 4B 274
16 Brunnaskolan 4AB 263
17 Njupkärrs skola 4 228

 

Resultat från Schack56:an den 31 mars 2015 kan ses här

 
 

 Inlägg av kl 19:35

Tyvärr, det är nu stängt för kommentarer här.